” موسیقی دانان باید موزیک بسازند ، نقاشان باید نقاشی کنند ، شاعران باید بنویسند. انسانها اگر میخواهند در صلح با خودشان باشند باید کاری را انجام دهند که برای آن ساخته شده اند ” آبراهام مازلو

آیا وفتی صبح ها از خواب بیدار میشید از آغاز یک روز دیگر احساس اضطراب و دلخوری میکنید ؟ “باز یک روز دیگه …!”

اگر اینطوره شما در حال انجام کاری هستید که برای آن ساخته نشدید. البته طبیعی ست حتی اگر عاشق کاری باشید که انجام میدید باز هم زمان هایی پیش میاد که حوصله ی کافی برای بعضی چیزها را نداشته باشید.

زمانیکه شما به تصویر کلی زندگی تون نگاه میکنید باید معنایی روشن و رضایت بخش بر آن حاکم باشد، و اگر اینطور نیست چیزی در این بین مشکل دارد. منظور خوب یا بد بودن کار نیست بلکه به این معناست که اگر از کاری که انجام میدید لذت نمیبرید ، این کار هرچند هم خوب و تحسین برانگیز باشد ولی مناسب شما نیست .

چه مدت میخواید درگیر انجام دادن کاری باشید که در حقیقت وجودیتون تمایلی به انجامش ندارید؟ این چیزی که در موردش داریم صحبت میکنیم زندگی شماست . واقعا به این فکر کردید که چه مدت قرار هست کاری رو بکنید که مناسب شما نیست ؟! پنج ماه ؟  پنج سال ؟ ده سال ؟!

اگر آماده اید کاری رو انجام بدید که برای اون کار ساخته شدین نکات زیر میتونن بهتون کمک کنن

  • کاری رو انجام دهید که در آن بهترین هستید

شناخت نقاط قوت و ضعف شخصیتتون برای شروع بسیار مهم هستند و شاید به جرئت بتوان گفت اولین و مهمترین گام برای شروع .چون همین نقاط ضعف و قوت هستند که حوزه های پیشرفت شما را تعین میکنند. این حوزه ها میتوانند حوزه هایی باشند که شما از آنها لذت میبرید یا خیر ! (البته اکثر اوقات نقاط قوت ما همان چیزهایی هستند که ما را به شوق می آورند)

ولی حداقل متوجه میشوید که چه نقاط ضعف و قدرتی دارید.

” من نبوغ خاصی ندارم ، من فقط به شدت کنجکاوم ” آلبرت انیشتین

شناخت و آگاهی از نقاط قوت و ضعفتون به شما این امکان را میدهد که روی چه مواردی باید بیشتر کار کنید. اگر در کاری یا چیزی ضعف دارید به این معنی نیست که توانایی انجامش را ندارید، فقط شما باید روی این مورد بیشتر کار کنید و مهارت خودتان را ارتقا دهید.

برای مثال اگر راه اندازی کسب و کار خودتون نقطه ی ضعف شماست ولی همیشه آرزوی چنین کاری را داشته اید، میتوانید مهارت های لازم را یاد بگیرید و یا با افراد مناسبی که میتوانند در این حوزه به شما کمک کنند ، ارتباط برقرار کنید

 

  • کاری را انجام دهید که خوشحالتان میکند

جوزف کمپبل بسیار هوشمندانه با ما خاطرنشان میکند که “خوشحالی و سعادت را دنبال کنید”. از نظر وی زمانیکه کاری شما را عمیقا به شوق می آورد و خوشحال میکند همان کاریست که برای آن ساخته شده اید. نویسندگان و فیلسوفان زیادی به این نتیجه رسیده اند پس احتمالا نکته ای عمیق در ان نهفته است. زمانیکه از انجام کاری احساس شادی و رضایت میکنیم در راستای هدفی قرار گرفته ایم که برای آن آفریده شده ایم . ما چیزهایی داریم که با انجام دادنشان احساس شوق میکنیم .

چه چیزی شما را به شوق می آورد؟

“شادکامی و سعادتت را دنبال کن.کائنات درها را به سوی تو باز میکند ، جایی که فقط دیوارها قد کشیده اند”  جوزف کمپبل

 

  • همیشه به دنبال فرصت ها باشید

همیشه برای انجام ندادن کارهایی که دوست داریم انجام دهیم بهانه هایی وجود دارد . فکر میکنیم منابع لازم ، زمان کافی یا فرصتش را نداریم . برای انجام دادن کاری که دوست دارید لازم است فرآیندش را طی کنید. شما باید برنامه ریزی داشته باشید آمادگی لازم را کسب نموده  و تمرین کنید .برای همین بسیار مهم است که از همین امروز بهانه گیری ها را کنار بگذاریدو  از فرصت هایی که دارید استفاده کنید.

با کمی ابتکار، به احتمال بسیار زیاد راههای زیادی وجود دارد که میتوانید درگیر انجام کاری شوید که شما را شوق می اورد. به طرق مختلف میتوانید آنچه را باید بیاموزید یاد بگیرید و با کسانی که نیاز دارید ملاقات کنید. حتی اگر موانعی سرراهتان قرار گرفت به دنبال رفع موانع باشید تا قوت بخشیدن به بهانه هایی که هدفشان استاپ کردن شماست .

” بسیاری از ما رویاهایمان را زندگی نمیکنیم چون درگیر زندگی سرشار از ترس هستیم ” لس برون

 

  •  چیزی برای شما از همه چیز مهمتر است را پیدا کنید

یکی از بهترین روشها برای شناسایی کاری که برای آن ساخته شده اید ، شناسایی ارزش ها و باورهای شماست. در مورد هرکاری که انجام میدهیم جنبه هایی بیش از دیگر جوانب برای ما اهمیت دارند. برای بعضی ها میتواند انعطاف پذیری کار و برای دیگری میتواند سودمندی و مفید بودن آن برای دیگران از دیگر جنبه ها اهمیت بیشتری داشته باشد. پرستیژ ، پول ، قدرت یا حتی همه ی این موارد جنبه هایی دیگری ست که برای افراد اولویت های بالایی دارد.

نکته ی اصلی این آگاهی در این است که زمانیکه بدانیم مهمترین جنبه یا جنبه های کاری که میخواهیم انجام دهیم چیست ، حرفه ای را آغاز یا ایجاد میکنیم که منطبق بر دستیابی به این اهداف باشد.

 

  • سعی کنید فوق العاده باشید ، خوب بودن کافی نیست 

صرفا اینکه برای کار مشخصی ساخته شده ایم ، به این معنی نیست که انجام دادنش کار ساده ایست . به نظر شخصی من ، انجام دادن کاری که برای آن ساخته شده ایم با فعال کردن و تقویت نیروهایی که درونمان بصورت بالقوه وجود دارد شکل میگیرد.

انجام دادن کاری بزرگتر از کار موجود و عبور از مرز محدودیت ها و ترس ها. بسیار مهم است که اهدافی بلند برای زندگی خودتان ترسیم کنید و در نظر بگیرید. داشتن هدفی متعالی و درست به شما کمک میکند همیشه در مسیری درست حرکت کنید . 

” هرگز اجازه ندهید موانع و ترس ها شما را از دستیابی به آنچه در قلبتان ایمان دارید باز دارد “