از اونجایی که سالها در حوزه SEO کار کرده بودم اون هم با نتایج عالی و تونسته بودم کلمات و عبارات سخت و پررقابتی رو سئو کنم، سئو سایت‌های خودمون، تنها چیزی بود که هیچ دغدغه‌ای نسبت بهش نداشتم.

ولی بعد از مدتی متوجه شدم جریان اونطور که باید، خوب پیش نمیره!
با اینکه هنوز در مرحله تولید محتوا باکیفیت بودیم و هنوز روش‌های تست شده و تکنیک‌های کلاه سفید و خاکستری رو اعمال نکرده بودیم، با این وجود این میزان از نبودن در نتایج طبیعی نبود.

به ذهنم رسید احتمال داره مرتبط با قالب و افزونه‌های وردپرس باشه  چون تنها تفاوت این پروژه‌ها با دیگر پروژه‌ها در این قسمت بود. با این وجود، از اونجایی که اکثر اوقات از انجام سئو تکنیکال و فنی فراری هستم و به افراد دیگه‌ای واگذار میکنم، کمی صبر بیشتر را بر اقدام ترجیح دادم.

تا اینکه صبرم سرآمد و کنجکاو شدم که آیا اصلا مقالات در گوگل ایندکس شدن یا نه؟! و اگر نه، خودم به گوگل معرفی کنم. وارد سرچ کنسول گوگل شدم و دیدم بعضی از صفحات با وجود درخواست ایندکس، گویا خیلی مورد علاقه گوگل قرار نگرفتن.

و با توجه به محتوای یونیک و خوبی که داشتن به نظرم کاملا غیرطبیعی بود تا اینکه در کمال بی‌میلی ، شروع کردم به بررسی سئو فنی سایت و متوجه شدم اکثر صفحات سایت  گوگل، موبایل فرندلی تشخیص نداده!

از چندین گوشی موبایل چک کردم ولی همه چیز درست بود. با اینحال گوگل اخطار میداد که سایتت موبایل فرندلی نیست و در گوشی موبایل خوب نمایش داده نمیشه . و حتما می‌دونید این موضوع چه‌قدر در سئو سایت مهم هست.

وقتی بیشتر بررسی کردم متوجه شدم یک سری فایل های CSS و جاوا اسکریپت که مسئول نمایش درست سایت هستند توسط ربات‌های گوگل لود نمیشن.

و طبیعی ست که اخطار بده که متن خیلی کوچک هست یا لینک‌ها بیش از حد به هم نزدیک هستند و …

شروع کردم به گوگل کردن این مشکل و در سایت modeseeker راه حل این مشکل پیدا کردم.
تو این لینک می‌تونید بصورت کامل دلیل این مشکل و راهکارش بخونید ولی برای دوستانی که مثل من خیلی به مباحث فنی علاقه‌مند نیستند، بصورت خلاصه این مشکل با نصب افزونه Autoptimize براحتی قابل برطرف شدن هست.

نصب افزونه Autoptimize و فعال کردن دو گزینه بهینه‌سازی و ادغام فایل های CSS و جاوا اسکریپت

یعنی این دو گزینه  Aggregate JS-files  Aggregate CSS-files

 

اگر وردپرس فارسی داشته باشید کافیست بعد از نصب و فعال سازی افزونه وارد تنظیمات Autoptimize بشید

  • بهینه سازی کد Javascriptرا تیک بزنید
  • تجمیع پرونده‌های JSرا تیک بزنید
  • بهینه سازی کد CSSرا تیک بزنید
  • تجمیع پرونده‌های CSSرا تیک بزنید
  • ذخیره کنید

 

شما هم اگر از وردپرس استفاده می‌کنید و باوجود محتوای عالی و مفید و نمایش درست و خوب در مویایل، گوگل نظر مساعدی نسبت به وب‌سایت‌تون نداره! و بهتون خطای موبایل فرندلی نبودن میده، ازین راه میتونید نظر گوگل تغییر بدید و جایگاهی که شایسته‌اش هستید رو در نتایج موتورهای جستجو به دست بیارید.